Iedzīvotāji, kuri pagātnē ir pieļāvuši kļūdas un sabojājuši savu kredītvēsturi Latvijā ir salīdzinoši daudzi. Pārkāpumi variē robežās no ilgstoši kavētas mobilā telefona rēķina apmaksas līdz izvairīšanās no nopietnu kredītsaistību izpildes. Auto līzingu ar sliktu kredītvēsturi saņemt ir grūti, jo pirms piešķirt aizdevumu kreditori izvērtē informāciju par klientu vairākās parādnieku datu bāzēs (melnais saraksts). Ja tiek iegūta informācija par kavētām parādsaistībām vai kredītsastību izpildi, aizdevums vairumā gadījumu tiek atteikts.

Par laimi, ir uzņēmumi, kas ne tikai formāli izpilda likuma prasības, bet arī skatās uz kredītsaistību pārkāpuma smagumu. Ja nodarījums ir bijis neliels, pieprasītā summa ir samērīga un klientam ir pietiekami ienākumi, pastāv iespēja, ka auto līzings tiek piešķirts arī ar negatīvu kredītvēsturi. Protams, iepriekš neviens nevar pateikt kreditora lēmumu, tādēļ vienīgais, kas atliek situācijā, kad automašīnas līzings patiešām ir nepieciešams ir mēģināt.

Kā pieteikties līzingam internetā?

Formāli visi aizdevēji savās mājas lapās norāda, ka aizdevums ir pieejams klientiem ar pozitīvu kredītvēsturi, taču tā ir tikai daļa patiesības. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu, kreditori nemaz nedrīkst reklamēt iespējas aizņemties ar sliktu kredītvēsturi. Praksē tas nozīmē, ka vismaz daļai problemātisko klientu pastāv iespējas aizņemties, taču atteikuma procents šajā klientu grupā nenoliedzami ir augstāks nekā citur.

Aizņemšanās procedūra visiem klientiem ir pilnīgi vienāda

  • jāpiesakās līzingam kreditora mājas lapā vai klātienē birojā (informācijai skat. sadaļu līzinga kalkulators); auto līzings ar sliktu kredītvēsturi lv
  • līguma un nosacījumu saņemšana epastā (arī atteikums tiek nosūtīts uz epastu vai paziņots par to telefoniski);
  • piedāvājuma izvērtēšana (atvēliet pietiekami ilgu laiku līguma izlasīšanai un savu finansiālo iespēju izvērtēšanai);
  • līguma apstiprināšana (iespējams parakstīt līgumu elektroniski vai aizdevēja birojā);
  • auto pārreģistrācija uz līzinga devēja vārda (klients tiek reģistrēts kā transporta līdzekļa lietotājs/turētājs).

Brīdī, kad visas formalitātes ir nokārtotas auto pārdevējs saņem naudu savā bankas kontā. Izpildot finanšu līzinga saistības, auto tiek pārreģistrēts uz klienta vārda. Jāņem gan vērā, ka slēdzot līgumu, līzinga ņēmējam ir jāsedz visi ar pārreģistrāciju un apdrošināšanu saistītie izdevumi, ja vien pārdevējs nav gatavs tos apmaksāt.

Aplūkojot visu iepriekš minēto varam secināt, ka nav būtiska atšķirība starp to, vai vajadzīgs automašīnas līzings ar sliktu, negatīvu kredītvēsturi vai pozitīvu. Procedūra visiem klientiem ir vienāda, taču nosacījumi, kas tiek izvirzīti problemātiskajiem klientiem, protams, ir krietni vien neizdevīgāki.

Auto līzings ar sabojātu kredītvēsturi

Parādu apmērs un to atmaksas kavēšanas ilgums tiek ņemts vērā, lemjot par līzinga piešķiršanu. Cilvēkiem ar sabojātu kreditēšanas vēsturi ir jāspēj pierādīt, t.sk. ar attaisnojošiem dokumentiem, ka kavēšana nav bijusi ļaunprātīga. Situācijās, kad parādu apmērs ir bijis lielāks un maksājumi ir kavēti vairākkārt, turklāt kavētie parādi nav nomaksāti, kredīti bez ķīlas, visticamāk, netiks izsniegti. Šādās reizēs aizdevēji tiecas uzskatīt, ka klients nav pietiekami uzticams, lai iesaistītos ar viņu darījumu attiecībās un aizdotu naudu. Atsevišķi uzņēmumi tomēr var izlemt sadarboties arī šādās reizēs, prasot augstāku komisijas maksu un/vai lielāku gada procentu likmi.

Aizņēmējiem, kas vēlas pirkt auto un reģistrēt uzreiz uz sava vārda ir jārēķinas, ka auto kredīts ar sabojātu kredītvēsturi problemātiskos gadījumos, visticamāk, vispār netiks piešķirts. Kādēļ? Kredīts auto iegādei atšķirībā no auto līzinga tiek piešķirts bez nodrošinājuma. Tas nozīmē, ka aizdodot naudu auto iegādei kredītdevējs neiegūst ķīlu. Savukārt auto līzings nodrošina, ka transporta līdzeklis tiek reģistrēts uz aizdevēja vārda un līzinga ņēmējs ir tikai auto turētājs jeb lietotājs. Tā rezultātā, tiklīdz līguma noteikumi netiek ievēroti un maksājumi tiek kavēti līzinga devējs atsavina auto un pārdod to par tirgus vērtību.

Procentu likme katrā konkrētā gadījumā tiek piemērota individuāli. Visvairāk to nosaka klienta kredītreitings, taču tiek ņemta vērā arī līdzšinējā sadarbības vēsture, ienākumi, izdevumi, apgādājamo skaits, kredītsaistības un citi faktori. Lielāka pirmā iemaksa palielina uzticamību un nodrošina sadarbības iespējas arī situācijās, kad kredītu formāli būtu jāatsaka.

Auto līzings bez pirmās iemaksas ar sliktu vēsturi

Auto līzings, lielākoties, tiek noformēts par summām no 3000 eur līdz 10000 eur ar atmaksas termiņu līdz 5 gadiem. Ja vēl pirms dažiem gadiem līzings bez pirmās iemaksas nebija nekas neparasts, tad šobrīd šādi piedāvājumi ir kļuvuši daudz retāki. Reizēm auto dīleri, tuvojoties gada beigām cenšas pārdot jaunus auto par pašizmaksu vai pat ar nelieliem zaudējumiem, lai iegūtu bonusus no rūpnīcām par labiem pārdošas rādītājiem. Protams, šādi gadījumi ir reti un lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju pērk lietotus auto, kas maksā daudz lētāk.

Līzings bez pirmās iemaksas var tikt piedāvāts automašīnām, kas ir atsavinātas to iepriekšējiem īpašniekiem un tiek glabātas līzinga devēju stāvvietās. Citu auto iegādei, izvēloties līzingu vai auto kredītu bez pirmās iemaksas, visticamāk nevarēs iztikt. Uzticamākiem klientiem iemaksas apmērs var būt mazāks, taču parasti tie ir vismaz 10% no auto novērtējuma vērtības. Lielāka pirmā iemaksa nodrošinās zemākas procentu likmes un labākus atmaksas nosacījumus, līdz ar to ir vērts pacensties, lai sarūpētu naudu pirmajai iemaksai.

Saņemt līzingu ar sliktu vēsturi, turklāt vēl situācijās, kad ir sabojāta kredītvēsture būtu pārāk optimistiski. Tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas plāno pirkt auto piesaistot aizdevumu ir jārēķinas, ka šādi pūliņi ar augstu varbūtību nedos kārotos rezultātus. Atsevišķi kreditori var iziet uz risku un sadarboties ar cilvēkiem, kuriem ir negatīva kredītvēsture, taču katrai pretimnākšanai ir zināmas robežas. Iespējams, kāds uzņēmums Latvijā, izsniedz līzingu, taču apmaiņā pret to prasa nekustamā īpašuma nodrošinājumu vai citas garantijas, taču mums par tādiem nav ziņu.

Aizņemšanās alternatīvas

Apstākļos, kad auto kredīts tiek atteikt, pamatojoties ar saņemto informāciju no kredītu reģistriem, viss vēl nav zaudēts. Ja jums ir labas, draudzīgas attiecības ar tuviniekiem – laulātais draugs, brālis, māsa, vecāki, attālāki radi vai draugi – jūs varat mēģināt sarunāt, lai līzingam piesakas viņi. Protams, tas iespējams vien tad, ja tuvinieki atbilst līzinga devēja prasībām un ir 100% pārliecināti, ka jūs turēsiet doto godavārdu un pildīsiet automašīnas līzinga atmaksas prasības. Latvijā ir salīdzinoši daudz gadījumu, kad naudas dēļ saiet naidā paši tuvākie cilvēki. Ja jums ir kaut mazākās šaubas par savām finansiālajām iespējām, neaizņemieties. Nauda nav svarīgāka par cilvēciskajām attiecībām, lai arī emociju karstumā reizēm liekas, ka ir.